Menu

Armia Krajowa była siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. Po agresji niemieckiej III Rzeszy i Związku Sowieckiego na II RP w 1939 roku państwo polskie przeszło do podziemia - działały władze, partie polityczne, sądy, wywiad, a nawet służba informacyjna. Istniały podziemne teatry i tajne szkolnictwo, ale przede wszystkim gotowa do walki z okupantami była armia. Żołnierze podejmowali akcje dywersyjne, sabotażowe i odwetowe, przygotowując się do ostatecznej rozprawy z wrogami. Podczas II wojny światowej żaden naród nie stworzył tak rozbudowanej tajnej struktury państwowej. Powstanie warszawskie i akcja „Burza” zakończyły się niepowodzeniem. 19 stycznia 1945 roku gen. Leopold Okulicki rozwiązał AK, wzywając jednak żołnierzy do dalszej pracy na rzecz odzyskania niepodległości.

Na wystawie stałej „Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne” zgromadzono tysiące pamiątek i archiwaliów. Ukrywali je przez lata kombatanci, a następnie przekazali do Muzeum AK. Ich biografie tworzą wielką historię tysięcy żołnierzy, którzy przysięgali na wierność ojczyźnie. W gablotach znalazły się mundury, zdjęcia, odznaczenia i broń – zarówno zdobyczne i zrzutowe egzemplarze produkcji seryjnej, jak i wytworzone przez AKowców samoróbki. Są tu pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po Cichociemnym, Order Orła Białego nadany pośmiertnie Emilowi Fieldorfowi ps. „Nil”. Zbiór oryginalnych muzealiów dopełniają rekonstrukcje czołgu Vickers, rakiety V2, kadłuba brytyjskiego bombowca Halifax i wyposażenia schronu prasowego. Część historii żołnierzy podziemia prezentowana jest w formie multimedialnej.
 

Wszystkie eksponaty można zobaczyć w zabytkowym budynku, który powstał tuż przed I wojną światową jako fragment zaplecza logistycznego austriackiej Twierdzy Kraków. Obiekt, położony niecałe 300 metrów od dworca kolejowego, w czasie II RP i po II wojnie światowej służył Wojsku Polskiemu. Jesienią 2011 roku zakończyła się rewaloryzacja zabytku z zachowaniem oryginalnych elementów. Rok później powstała wystawa, dla której wnętrze budynku stanowi atrakcyjne, a zarazem autentyczne tło. Przebudowana ze środków Unii Europejskiej siedziba Muzeum AK była wielokrotnie wyróżniana w konkursach architektonicznych.